Idea
Wszystko zaczęło się...
.... wieczorem 25 września 2005 roku, kiedy użalałem się nad sobą stojąc przed lustrem i cierpiąc z miłości. Z tego bólu zrodziła się pierwsza wersja scenariusza, który przez kolejne miesiące rozwijałem studiując reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej.
W połowie 2006 roku mając gotowy scenariusz szykowałem się do zdjęć. Niestety okazało się, że budżet jaki zapewniała szkoła, pozwalał mi jedynie na realizację w formacie HDV. Można powiedzieć, że jak film jest dobry, to nieważne jaką kamerą jest nakręcony. To oczywiście prawda, sposób realizacji nie wpływa na jakość filmu, jednak profesjonalny nośnik może pozytywnie wpłynąć na odbiór wśród widzów, może być również dużym ułatwieniem w procesie docierania do widzów.
Chciałem zrobić swój pierwszy film w warunkach, w jakich kręci się normalne, pełnometrażowe filmy i chciałem, aby miał szansę na pokazy w kinach. Uznałem również, że koniec szkoły to jedyny moment, kiedy mogę nauczyć się profesjonalnej realizacji od technicznej strony.
Na realizację tego marzenia potrzebowałem kilkadziesiąt tysięcy złotych. Po kilku nieudanych próbach znalezienia sponsora wpadłem na pomysł: skoro nie mogę przekonać jednej osoby, aby zainwestowała we mnie dużo pieniędzy, postaram się przekonać wiele osób, aby zainwestowały niewielkie kwoty.
12 października 2006 roku ruszyła strona wszystko.net, przez którą prosiłem o wsparcie mojego filmu kwotą co najmniej 10 złotych. W zamian oferowałem umieszczenie nazwiska w napisach końcowych i płytę DVD z filmem.
Na początku niewiele osób wierzyło, że to się uda. Jednak znalazło się kilkaset całkowicie obcych mi ludzi, którzy mi zaufali i zainwestowali w mój film swoje pieniądze. W sumie od 688 osób dostałem 28 306 złotych. Kolejne 20 000 złotych to nagroda od Pani Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz.
Mając te pieniądze 7 maja 2007 roku rozpoczęliśmy zdjęcia na taśmie 16 mm. Niestety, aby dokończyć postprodukcję potrzebowałem jeszcze 30 000 złotych. Postanowiłem samemu zarobić brakującą kwotę i we wrześniu 2007 roku razem z przyjaciółmi, z którymi kręciłem film, założyłem firmę Artcore.
7 lipca 2009 roku na oficjalnej premierze ponad 500 osób obejrzało „Wszystko” w sali kinowej z taśmy 35mm. Od początku równie mocno, jak na zrobieniu filmu na taśmie, zależało mi na dotarciu z nim do widzów przez salę kinową. Przez kilkanaście miesięcy szukałem dystrybutora, który zechciałby dołączyć mój 15 minutowy film do swojego pełnego metrażu. Dopiero debiutujący dystrybutor, firma Spectator, zgodził się zaryzykować.
8 kwietnia 2011 roku mój film wszedł na 20 kopiach do kin w całym kraju jako dodatek do szwedzkiego „Miss Kicki”. Był to pierwszy od wielu lat polski krótkometrażowy film fabularny w regularnej dystrybucji kinowej.
Po prawie siedmiu latach wszystko się skończyło. 16 maja 2012 roku film został bezpłatnie udostępniony w internecie, a wszyscy współproducenci otrzymali obiecane płyty DVD.
Żałuję, że realizacja tego krótkiego filmu zajęła mi aż tyle czasu, ale mimo to cieszę się, że udało mi się osiągnąć wszystko, o czym marzyłem. To jak dotąd najwspanialsza przygoda mojego życia i dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli.
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0) Film pt. Wszystko w reżyserii Artura Wyrzykowskiego,
oraz inne utwory publikowane na tej stronie dostępne są na licencji Creative Commons.